Podatek drogowy

Każda osoba, która jest użytkownikiem holenderskich dróg, jest zobowiązana do płacenia podatku drogowego MRB (motorrijtuigenbelasting), zwanego potocznie wegenbelasting. Wbrew powszechnemu przekonaniu wielu naszych rodaków, obowiązek ten dotyczy wszystkich użytkowników dróg, bez względu na to czy:  

  • poruszają się oni pojazdem na polskich czy holenderskich numerach rejestracyjnych,
  • posiadają lub nie meldunek na terenie Holandii,
  • dany użytkownik jest oficjalnym właścicielem pojazdu czy jest on może zarejestrowany na inną osobę, np. matkę, siostrę, wujka, itp.

Wysokość podatku drogowego MRB uzależniona jest od 4 czynników, a mianowicie:

  • wagi pojazdu,
  • rodzaju paliwa,
  • wielkości emisji spalin,
  • prowincji, w której mieszka użytkownik pojazdu.

Już od dłuższego czasu Belastingdienst wraz z policją organizują wzmożone kontrole pojazdów na drogach, co skutkuje niejednokrotnie bardzo wysokimi karami za niestosowanie się do obowiązku płacenia podatku drogowego. Oprócz tego w tym momencie, holenderskie drogi kontrolowane są nie tylko przez odpowiednie służby, liczne radary wykrywające nadmierną prędkość, ale i szereg specjalistycznych kamer do monitorowania warunków drogowych za pomocą technologii ANPR (z ang. Automatic Number Plate Recognition), która automatycznie odnotowuje numery rejestracyjne pojazdu. Kamery te znajdują się przy autostradach, drogach lokalnych, ale i są zamontowane w samochodach holenderskiej policji. Dzięki temu nowemu systemowi, urzędnicy otrzymują wszystkie dane pojazdu, takie jak: właściciel pojazdu, aktualne badanie techniczne (APK), ubezpieczenie oraz co najistotniejsze w tym temacie – informacje czy za dany pojazd jest opłacany właściwy podatek drogowy.

Reasumując wszystkie powyższe kwestie, aby uniknąć ewentualnych kłopotów i kar pieniężnych, najlepiej samemu dobrowolnie zgłosić za pomocą specjalnego formularza do Belastingdienst, chęć płacenia podatku drogowego za pojazd, który użytkujemy na terenie Holandii.